Markéta Selucká diskutovala o vzdělávání koncipientů a advokátů

Magazín Lawyers & Business pořádá před říjnovým sněmem advokátní komory sérii debat, v nichž představuje vybrané kandidáty do představenstva Komory. V posledním čtvrtém díle diskutovali Markéta Selucká (Otevřená advokacie), Monika Novotná (Kandidátka 21), Ladislav Smejkal (Moderní advokacie) a Lucie Dolanská Bányaiová (Komora 2.0) o vzdělávání koncipientů i advokátů.

Markéta Selucká má kromě zkušeností z advokacie též zkušenosti jako univerzitní profesorka občanského práva a emeritní děkanka Právnické univerzity Masarykovy univerzity.

„V advokacii je velmi důležité šetřit čas, ten není v advokacii nikdy úplně neomezený. Má-li se člověk udržovat in, aby byl schopen poskytovat kvalitní služby, měl by informace získávat rychlým a racionálním způsobem. Výborné by bylo využívat moderní platformy jako jsou YouTube a další typy online školení. Jezdit do Prahy nebo do Brna je pro advokáty třeba z jižní Moravy velmi náročné. Když bude mít žena uspané děti, pustí si přednášku o tom, co se změnilo. Takovýto servis, který bychom my, jako obyčejní advokáti od Komory očekávali, by byl velmi užitečný a dobrý," řekla Markéta Selucká.

Zdroj: Jak nastavit vzdělávání advokátů a koncipientů, Jan Januš, Lawyers & Business, č. 9/2021

Markéta Selucká diskutovala o vzdělávání koncipientů a advokátů 1
Markéta Selucká diskutovala o vzdělávání koncipientů a advokátů 2
Markéta Selucká diskutovala o vzdělávání koncipientů a advokátů 3
Markéta Selucká diskutovala o vzdělávání koncipientů a advokátů 4

Rozhovor Adély Šípové a Tomáše Nahodila pro magazín Lawyers & Business

Kandidáti naší platformy do představenstva advokátní komory Adéla Šípová a Tomáš Nahodil poskytli zářijovému číslu magazínu Lawyers & Business obsáhlý rozhovor. Hovoří v něm nejen o důvodech, které je vedly k založení platformy Otevřená advokacie a jejich kandidatuře.

„Motivem pro nás byla určitá frustrace z toho, že určité věci, které jsou běžné, nejde v Komoře prosadit, a jak obtížně se s Komorou z pozice obyčejného advokáta komunikuje. Jakýkoliv návrh na zlepšení je současným vedením vnímán jako útok,“ popisuje Adéla Šípová.

„Přiblížila se přirozená generační obměna. Není třeba se jí bát. Došlo k ní už v notářské i exekutorské komoře a povedla se,“ říká na jiném místě Tomáš Nahodil.

Zdroj: Nechceme Komoru budovat jako ministerstvo advokacie, Jan Januš, Lawyers & Business, 9/2021

Rozhovor Adély Šípové a Tomáše Nahodila pro magazín Lawyers & Business 1
Rozhovor Adély Šípové a Tomáše Nahodila pro magazín Lawyers & Business 2
Rozhovor Adély Šípové a Tomáše Nahodila pro magazín Lawyers & Business 3
Rozhovor Adély Šípové a Tomáše Nahodila pro magazín Lawyers & Business 4
Rozhovor Adély Šípové a Tomáše Nahodila pro magazín Lawyers & Business 5
Rozhovor Adély Šípové a Tomáše Nahodila pro magazín Lawyers & Business 6

Lidové noviny píší o návrhu Adély Šípové a Tomáše Nahodila: Komora by měla přijmout compliance program

„Jde nám o to, aby kovářova kobyla nechodila bosa. Advokáti se často specializují na trestní odpovědnost právnických osob. Sami to přitom upravené nemáme. Chceme proto zavést compliance program, jaký mají i jiné společnosti, jež se tím chrání před případnou trestní odpovědností,“ míní Adéla Šípová.

„Sněm by měl nově zvolenému představenstvu uložit vypracovat systémové řešení, které většina korporací už dávno má. Bez něj a především bez pravidelného školení zaměstnanců v tomto programu se právnické osoby nemohou z případné odpovědnosti podle tohoto zákona vyvinit,“ uvedl Tomáš Nahodil.

Článek v Lidovkách ohledně návrhu kandidátů Otevřené advokacie o přijetí compliance programu ČAK - 1

Zdroj: Lidové noviny, Martin Shabu, 4. září 2021, strana 3

Palác Dunaj a výhodný nájem? Komerční nabídky dokládají opak, píše Petr Němec

Palác Dunaj a výhodný nájem? Komerční nabídky dokládají opak → přečtěte si článek našeho kandidáta do představenstva ČAK Petra Němce o tématu, o němž někteří říkají, že kromě něj prý žádné jiné nemáme... (všechna najdete na tomto webu).

Zdroj: Palác Dunaj a výhodný nájem? Komerční nabídky dokládají opak; Petr Němec; Advokátní deník; 3.9.2021